Nový projekt: na léta 2008 - 2010

První (K)ROKY řešení projektu

 

 

 

 

Český partner - publicita a diseminace projektu za sledované období 1. 7. 2010 – 31. 12. 2010

 

V tomto období se vedoucí český partner věnoval přípravě na plnění 5. milníku realizace projektu, jímž je organizace jednodenní V. mezinárodní konference Olomouc a Opole bilancují.  Vedoucí českého týmu prof. Sobotková připravila program konference a zajistila, aby se dne 29. 9. 2010 v prostorách  Polského kulturně vzdělávacího centra poslední společná konference uskutečnila. Záštitu nad konferencí převzal prof. RNDr. Lubomíra Dvořáka, CSc., prorektora pro regionální rozvoj Univerzity Palackého. Slavnostního jednání se zúčastnili pozvaní hosté, dr.  Piotr Drobniak, nový ředitel Polského institutu v Praze, pro něhož byla návštěva olomoucké polonistiky první služební cestou v nové funkci, přítomné pracovníky a studenty sekce polské filologie a další polské hosty pozdravila také prof. dr hab. Dorota Kielak, prorektorka Univerzity Kardinála Stefana Wyszyńského ve Varšavě, závěr oficiální úvodní části programu patřil zástupci Filozofické fakulty UP  dr. Antonínu Kalousovi, proděkanovi pro zahraniční záležitosti FF UP, který poděkoval řešitelům projektu za práci, která přispívá ke vzájemnému poznávání polské kultury u nás a české kultury v Polsku.

 

Pracovní program konference V. mezinárodní konference Olomouc–Opole bilancují  zahájila a dále řídila vedoucí projektu Prof. PhDr. Marie Sobotková. Z  prezentace dosavadních výsledků práce Polského kulturně vzdělávacího centra, jehož vedoucím je dr. Michal Hanczakowski a spolupracovníky při realizaci programu Klubu přátel polského kina pak Mgr. Jan Jeništa, Mgr. Marie Grigová a další členové českého týmu, vyplynulo, že všechny plánované aktivity českého týmu jsou splněny. Patří k nim inovace stávajícího programu studia polské filologie v oblasti volitelných B předmětů Kapitoly z polského celovečerního filmu a Kapitoly z polského filmového dokumentu, jejichž výuku vede dr. Hanczakowski, stejně tak jako vytvoření českých překladů polských dialogových listin vybraných polských celovečerních a krátkometrážních dokumentárních filmů, z nichž mnohé už znají účastníci filmových projekcí Klubu přátel polského kina, které vede Mgr. Jeništa a jež zajišťují popularizaci polské filmové kultury na Univerzitě Palackého a v Olomouckém kraji.

S výsledky práce polského partnera přítomné seznámila prof. dr hab. Joanna Czaplińska, vedoucí pracovníků a studentů polské bohemistiky katedry slavistiky Institutu polské filologie Filologické fakulty  Opolské univerzity, kteří  rozšířili  nabídku volitelných B předmětů studia uvedením dvou nových předmětů Český fabulární  film a Český animovaný film; filmovými projekcemi těchto českých filmů, které se uskutečňují  Českém kulturně vzdělávacím centru a Klubu přátel českého kina, jehož vedoucím je Mgr. Roman Kanda, je  zajištěna popularizaci české filmové kultury na Opolské univerzitě a Opolském vojvodství.

 

Vyvrcholením V. mezinárodní konference Olomouc-Opole bilancují byla prezentace společné publikace  OLOMOUC ● OPOLE Dvě univerzitní města, OłOMUNIEC ● OPOLE Dwa miasta uniwersyteckie. Závěr pracovně koncipované společné konference, jíž se zúčastnili kromě více než 50 studentů polské filologie všichni pracovníci polské sekce a hosté z ruské sekce katedry slavistiky i hosté z katedry bohemistiky FF UP, byl věnován přednášce Prof. dr hab. Tadeusze Miczky ze Slezské univerzity Katovice s názvem Polské kino posledních deseti let.

http://czpl.polonistika.upol.cz/cz/projekt.html

 

 Do konce roku 2010 budou uzavřeny všechny další aktivity společného projektu Česko-polské kulturně vzdělávací partnerství/Czesko-polskie partnerstwo kulturovo-dydaktyczne, a to pokračováním výuky Kapitoly z polského celovečerního filmu a Kapitoly z polského filmového dokumentu, kterou vede dr. Hanczakowski, a pokračování filmových projekcí pro zájemce o polských film – nepolonisty v rámci činnosti Klubu přátel polského kina, kterou vede Mgr. Jeništa. Pokračování práce Polského kulturně vzdělávacího centra a Klubu přátel polského kina bude zajištěno až do roku 2017. Již ve dnech 12. 4. – 17. 4. 2011

to budou ve spolupráci s festivalem Academia film Olomouc Dny polské kultury věnované filmové tvorbě vynikajícího polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, od jehož narození v r. 2011 uplyne 70 let. 

 

Do konce roku 2010 zajistí vedoucí Polského kulturně vzdělávacího centra (dr. Hanczakowski) v součinnosti se spolupracovníky českého řešitelského týmu (Mgr. Jeništa a Mgr. Grigová) ve spolupráci s vydavatelstvím ANAG vznik publikace na CD nosiči, jejíž obsah bude zahrnovat texty referátů a prezentací účastníků všech pěti konferencí a ukázky českých překladů polských dialogových listin vybraných polských celovečerních a dokumentárních filmů. V zimním semestru studijního roku 2010/2011 stejně jako v dalších letech bude pokračovat výuka předmětu KPCF a KPFD (dr. Hanczakowski) a výuka pro zájemce o polský film v předmětu UP PF3V1,2 (Mgr. Jeništa)

Zpracovala prof. Sobotková.