Filmy v Klubu přátel polského kina

 

Slabikář

 

polsky: Elementarz

typ: krátkometrážní

rozsah: 8 minut

produkce: Polsko, 1976

režie: Wojciech Wiszniewski

scénář: Wojciech Wiszniewski

kamera: Jerzy Zieliński

 

Naše definice: Jednoduchou dětskou říkanku ze slabikáře dokázal Wiszniewski přetvořit ve film plný existenciálních otázek.

________________________________________________________________________________________

 

Komentáře členů klubu:

 

Johnie     ****

 

Wojciech Wiszniewski je mistr experimentu. Jednoduchou dětskou říkanku ze slabikáře dokáže přetvořit ve film plný existenciálních otázek. Kdo jsme? V co věříme? Kam směřujeme? - Otázky kladené v 70. letech, v době "morálního nepokoje", zůstávají aktuální i dnes, jen kulisy se trochu změnily. Film na hranici videoartu, vymykající se zcela dobové produkci.

Nicol 83

Sen nacjonalisty – deliryka.

HAF    **

 

Už se těším, až uvidím nějaký polský dokumentární film, který bude trochu optimistický nebo alespoň nebude tak deprimující.

Na tomto filmu se mi líbilo použití známé polské říkanky doplněné o zajímavou pointu a vhodnou hudbu. Jinak nevím, jestli jsem smysl tohoto filmu pochopila (a zda jsem toho vůbec byla schopná).

 

Aret     *

 

Wiszniewski zajímavou formou, formou otázka - odpověď zdokumentoval život v Polsku. Navíc se to i rýmovalo. I vážné výrazy obličejů herců ukazovaly na nespokojnost. Navíc poslední otázka: V co věříš? Nebyla zodpovězena. Celý film doprovázela odpovídající vážná hudba.

 

Fester    **

Prawdę mówiąc, dla mnie ten film był niezbyt zrozumiały. Ale jednak coś mi mówi, że Wiszniewski chciał zwrócić uwagę na patriotyzm. Jak ważne jest to uczucie dla każdego z nas bez względu na wiek i okoliczności. Film ten jest, jak jego inne filmy, bardzo specyficzny.

 

P. Juraszek   *

 

Film trudny do zrozumienia albo tak łatwy, że wręcz oczywisty. Najpierw zostaje pokazanych kilku ludzi, którzy wymawiają początkowe litery alfabetu, potem elementarz mówi już cały chór. Następnie grupa ludzi zadaje dzieciom pytania z wiersza „Kto ty jesteś?”. Wszystko trwa zbyt długo i wydaje się być wymuszone. Film jest dziwny, niezrozumiały jest nawet cel jego nakręcenia.

 

Łoszjedz

 

Ładny tylko pan na początku, oblepiony literkami Be be be...